Trwa wczytywanie systemu ...

Malta – archipelag sześciu wysp położonych w środkowej części Morza Śródziemnego. W skład archipelagu wchodzą trzy wyspy zamieszkane – Malta, Gozo, Comino, oraz trzy wyspy niezamieszkane – Cominotto, św. Pawła i Filfa. Przepiękne klify o wysokości ponad 200 m, zróżnicowana, pełna zatok linia brzegowa i afrykański klimat będą nam towarzyszyć podczas rejsów na tych wodach.

Sprawdź ofertę rejsów na Malcie i Sycylii

Proponujemy następujące trasy:

 


a) Msida (Malta ) - Ragusa (Sycylia) - Licata (Sycylia) - Mgarr (Gozo) - Msida (Malta)

b) Msida (Malta) - Marsaxlokk (Malta) - Mgarr (Gozo)- Grand Harbour (Malta) - Msida (Malta)

c) Msida (Malta) - Mgarr (Gozo) - Ragusa (Sycylia) - Marsaxlokk (Malta) Grand Harbour (Malta) - Msida (Malta) 

d) Msida (Malta) - Syrakuzy (Sycylia) - Ragusa (Sycylia) - Mgarr (Gozo) - Msida (Malta)

e) Msida (Malta) - Blue Lagoon (Commino) - Mgarr (Gozo) - Zatoka Dwejra (Gozo) - Marsaxlokk (Malta) - Portmaso (Malta) - Msida (Malta)www.bosforrejsy.plMsida - miasto portowe na Malcie na obrzeżach Valletty, zamieszkane przez blisko 8.000 osób.  Znajduje się tu Uniwersytet Maltański oraz największa marina jachtowa.

Ragusa – leżące nieopodal nadmorskiej miejscowości Marina Di Ragusa miasto, którego początki sięgają starożytności. Silny wpływ kultury Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Greków i Normanów daje się zauważyć w architekturze. W XVI wieku na terenie Ragusy doszło do silnego trzęsienia ziemi,  które zniszczyło większość zabudowań. Nowe budynki wzniesione po 1693 roku mają kształt ośmioboku charakterystycznego dla baroku. Stara, ocalała część miasta pozostała na wzgórzach. Ragusę wpisano na listę światowego dziedzictwa UCESCO.


www.bosforrejsy.plLicata – to miejscowość we Włoszech położona na południowym wybrzeżu Sycylii, u ujścia starożytnej rzeki Salso. Znajdująca się w połowie drogi pomiędzy Agrigento i Gela jest głównym portem morskim powstałym w XX wieku. Licata to sięgające średniowiecza miasto posiadające w swym dorobku wiele klasztorów i kościołów, które wzbogacają różnorodne dzieła sztuki o wielkiej wartości artystycznej. U podnóży zlokalizowane są: wysokich standardów marina jachtowa, port handlowy oraz przestronne piaszczyste plaże, które w letnim sezonie przyciągają wielu odwiedzających.

Mgarr –  to liczące niecałe 4.000 mieszkańców miasto portowe usytuowane na południowo-wschodnim brzegu wyspy Gozo. Jednym z jego bardziej charakterystycznych elementów jest fort „Chambray” będący ostatnią warownią wzniesioną przez zakon Kawalerów Maltańskich. Nieopodal warowni znajduje się zabytkowy kościół Our Lady od Lourdes wybudowany na skale. Jako interesujący zabytek jawią się również ruiny neolitycznych świątyń wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okolicy kameralnej mariny jachtowej mamy wiele restauracji i miejscowych pubów.

 www.bosforrejsy.plMarsaxlokk – bardzo urocza i niewielkich rozmiarów wieś rybacka, usytuowana w południowo-wschodniej części Malty. Tuż obok wioski znajduje się trzeci co do wielkości port przeładunkowy na Morzu Śródziemnym – Malta Freeport – a także brytyjski Fort Delimara, fort poligonalny, zbudowany w latach 1876–1888. Nazwa miejscowości pochodzi od dwóch słów „marsa” (port) i „xlokk” (południowo-wschodni wiatr). W Marsaxlokk w każdą niedzielę odbywa się targowisko, które cieszy oko swym rozmiarem i liczbą dostępnych miejscowych specjałów.

Grand Harbour (Wielki Port) – jeden z ważniejszych portów handlowych na Malcie. Grand Harbour to zatoka portowa, dookoła której zlokalizowane są jedne z najważniejszych miast na wyspie takich jak: Victosiosa, Valetta i Kalkara. Z uwagi na swoje ukształtowanie umożliwia korzystanie w niemalże każdych warunkach atmosferycznych. Co zachęca do tego, by się w nim zatrzymać. Wielki Port sławę zdobył już w starożytności, będąc pod panowaniem rzymskim i fenickim.  Dawniej przy porcie działała stocznia wojenna, która została zamknięta w 1958 roku. Mimo to, należące do niej doki są wciąż wykorzystywane do naprawy statków.

www.bosforrejsy.plSyrakuzy – jedno z ciekawszych miast na Sycylii położone nad Morzem Jońskim znane jako duży port i miejsce przyjazne dla turystów. Słynie ze wspaniałej panoramy. Syrakuzy to zachwycające miejsce z uwagi na wielką różnorodność stylów. Znaleźć tu można ruiny greckich świątyń, średniowiecznej katedry,  rzymskiego teatru czy ogromnego Ołtarza Hierona II z III w. p.n.e., na którym dawnej składano ofiary. Miasto rozwija się z uwagi na handel morski, ale i uprawę orzechów, migdałów, oliwek czy cytrusów. Ważną częścią gospodarki jest również turystyka, która mieszkańcom przynosi znacznie zyski.

Blue Lagoon – to piękna cieśnina między dwoma maltańskimi wyspami - Comino i Cominotto -charakteryzująca się niezwykle błękitną wodą. To bardzo popularne miejsce, często odwiedzane przez turystów stacjonarnych i żeglarzy. Blue Lagoon z uwagi na swój niewątpliwy urok  bywa częstym obiektem zdjęć, filmów czy natchnieniem dla malarzy. Zachwyca nie tylko kolor wody, ale też piaszczyste dno z bogatą morską fauną. Świetnie nadaje się do nurkowania.

www.bosforrejsy.plZatoka Dwejra – kolejne cudowne miejsce na Gozo zlokalizowane niedaleko Lazurowego Okna. Piękny łuk skalny wyrastający nad powierzchnią wody. Widok fantastyczny i zapadający na zawsze w pamięć.  

Portmaso – to luksusowa marina jachtowa usytuowana w samym sercu miasta St. Julian  będącego jednym z najmłodszych na Malcie. Nieopodal mariny znajduje się najbardziej imprezowa i jednocześnie całkowicie odseparowana dzielnica wyspy Paceville. To właśnie tutaj spotykają się ludzie z całego świata, by bawić się do samego rana. W pobliżu portu mamy skaliste plaże, z których można obserwować jedne z najpiękniejszych zachodów słońca w Europie. W Paceville znajduje się bardzo klimatyczna knajpka o nazwie PUSH, w której w godzinach popołudniowych oferowane są bony na tequilę.

 

W pierwszej kolejności zabierz ze sobą dobry humor. :)
Podczas rejsu z pewnością przydadzą się też:

  • buty na miękkiej podeszwie, które ułatwią poruszanie po jachcie
  • buty do wchodzenia do wody
  • kurtka przeciwdeszczowa i cieplejsza bluza.

Pozostałe ubrania warto dostosować do pory roku i spodziewanych warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że odzież powinna być wygodna i praktyczna. Na ciepłe dni zalecamy przewiewną i lekką garderobę, na te nieco chłodniejsze – bluzę czy sweter oraz długie spodnie.

Obowiązkowo należy zabrać ze sobą ręcznik, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z filtrem UV. Podczas rejsu przyda się także obca waluta. Jeśli jesteś miłośnikiem fotografii, nie zapomnij o aparacie. Podobnie, jeżeli lubisz nurkować – zabierz ze sobą maskę z rurką do pływania i nurkowania.
Jeśli nie jesteś pewny, co spakować do torby – skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy wybrać najpotrzebniejsze rzeczy.

Jeśli wybierasz się w podróż na Maltę i Sycylię zabierz ze sobą paszport lub dowód osobisty. Dokumenty te umożliwią przekroczenie granicy. Jeżeli jesteś zainteresowany zdobyciem uprawnień skipperskich lub stażem morskim, dodatkowo weź ze sobą dokumenty potwierdzające określone kwalifikacje. Organizowane przez naszą firmę rejsy nakierowane są na odpoczynek i relaks. Mimo to, podczas każdego z nich, możesz odbyć szkolenie żeglarskie.

Podczas pobytu za granicą warto posiadać ze sobą kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, udzielanej na takich samych zasadach, jak udzielana jest ubezpieczonym w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w danym państwie członkowskim. Co za tym idzie, polscy ubezpieczeni, mają prawo tylko do takich świadczeń opieki zdrowotnej, do jakich uprawnieni są ubezpieczeni w tym państwie i tylko u świadczeniodawców działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia w danym państwie. Koszty ewentualnego leczenia w pierwszej kolejności pokrywane są z tej właśnie karty, podczas gdy dodatkowe ubezpieczenie zapewnione przez Organizatora rejsu może być przeznaczone na leczenie nie obejmujące EKUZ.

EKUZ obowiązuje na terenie wszystkich państw członkowskich UE oraz EFTA, uprawnionym do jej otrzymania jest każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia. Szczegółowe informacje na temat zasad wydawania karty dostępne są TUTAJ.

Zasady panujące na rejsach

Poniżej znajduje się garść przydatnych informacji na temat wakacyjnych rejsów na Malcie i Sycylii.

W cenie rejsu uwzględniliśmy: pobyt na jachcie w towarzystwie sympatycznego skippera, ubezpieczenie KL i NNW oraz podatek VAT.

Cena rejsu wakacyjnego nie zawiera: wyżywienia na jachcie, opłat administracyjnych, paliwa do jachtu, opłat portowych, kosztów dojazdu na rejs oraz sprzątania końcowego. Wyżej wymienione opłaty (prócz kosztów związanych z dojazdem) pokrywane są ze wspólnej kasy jachtowej wynoszącej ok. 150 euro/os/tydzień uiszczanej w dniu rozpoczęcia rejsu przez każdego z uczestników. Skipper prowadzący rejs znajduje się na utrzymaniu załogi. Jest zatem zwolniony z w/w opłat.

Kaucja zwrotna: pamiętaj, że na rejs należy zabrać ze sobą 50 euro (lub równoważność tej kwoty w innej walucie). To kaucja (na poczet ewentualnych szkód powstałych w czasie rejsu morskiego w wyniku niewłaściwego użytkowania sprzętu na jachcie), którą należy uiścić u skippera prowadzącego rejs w dniu jego rozpoczęcia. Jeśli podczas rejsu na jachcie nie zostaną wyrządzone żadne szkody, zostanie ona zwrócona w dniu zakończenia imprezy turystycznej.

Trasa rejsu: podana na stronie jest tylko przykładowa i może ulec zmiennie w zależności od pogody lub oczekiwań załogi. Decyzję na temat ostatecznej trasy rejsu wakacyjnego podejmuje skipper, mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników.

Zaokrętowanie załogi na jachcie: ma miejsce w dniu ropzpoczęcia rejsu o godzinie 17.00 we wskaznej wcześniej marinie. O dokładnym miejscu zaokrętowania uczestnicy zostaną poinformowaniu mailowo lub telefoniczne na 2-3 dni przed datą rozpoczęcia rejsu przez pracowników firmy Bosfor.  Zejście załogi z jachtu odbywa się ok. godz. 9.00 rano w dniu zakończenia rejsu.

Należy pamiętać o tym, że: w czasie wakacji Maltę odwiedza wielu turystów. Tłok panuje również na morzu. Jeśli uczestnikom rejsu zależy na tym, by nocować w określonej marinie, należy do niej wpłynąć najdalej do godz. 17.00. W piątek przed zakończeniem rejsu, najdalej do godziny 16.00, skipper ma również obowiązek zatankować jacht na kolejny rejs.

Obowiązki skippera i załogi: skipper jest na utrzymaniu załogi i ma prawo do co najmniej jednego, ciepłego posiłku w ciągu dnia. Skipper ma również obowiązek przygotować jacht do rejsu. Ponadto w czasie trwania podróży musi dbać o jego stan techniczny. Do obowiązków załogi należy natomiast dbanie o czystość jachtu i wykonywanie podstawowych prac porządkowych. Załoga zobowiązana jest także do przygotowywania posiłków oraz sprzątania po nich.

Jak dotrzeć na rejsy?

Podczas podróży możesz oprócz oczywiście samochodu dotrzeć na Maltę samolotem – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób podróżowania. Na Maltę można dolecieć z Krakowa i Wrocławia. Cena biletów wynosi od 390 zł/os. (bilet w dwie strony).

 

Dlaczego warto żeglować na Malcie?

Wczasy na Malcie to coraz popularniejszy dla turystów kierunek wyjazdów, świetne miejsce do żeglowania, nurkowania i zwiedzania. Malta to ośrodek sztuki i kultury, odwiedzany z uwagi na piękne, kamienne świątynie, które zachwycają swoim rozmachem. Malta słynie także z burzliwej historii, której ślady zachowały się do naszych czasów. W okresie jesienno-zimowym wyspę odwiedzają również fani żeglowania.  W trakcie wakacji na Malcie kultowe miejsca co roku przyciągają turystów z różnych części świata, którzy  przyjeżdżają podziwiać zabytkowe zamki i twierdze. To właśnie tutaj czas zatrzymał się w miejscu, a życie toczy się zgodnie z rytem natury.

Wiekowe zabytki

Malta położona zaledwie 300 km od Afryki, to jedno z najbardziej znanych państw europejskich, słynące przede wszystkim z wiekowych zabytków i najstarszych budowli na świecie. Piękne i monumentalne zamki oraz pozostałości po licznych twierdzach z roku na rok budzą coraz większych zachwyt nie tylko turystów, ale i historyków. Miłośnicy architektury i sztuki przybywają na Maltę, choć po to, by podziwiać lata pracy słynnego włoskiego malarza barokowego Michelangelo Merisi da Caravaggio, który na gościnnej wyspie znalazł schronienie tuż po ucieczce z Rzymu.

Wyspa skąpana w słońcu

Malta idealnie nadaje się na urlop. To wymarzone miejsce do odpoczynku praktycznie dla każdego. Wykwintne jedzenie, smaczne wino, barwne festyny, zachwycające zabytki, piękne rękodzieła – to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się w tym kierunku. Malta to skąpana w słońcu wyspa, która słynie także z bardzo przyjaznego klimatu. Nawet jesienią i zimą turystom przydadzą się okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem UV.

Zalety jesienno-zimowego żeglowania

Choć sezon turystyczny na Malcie trwa przez cały rok, jesienno-zimowa pora szczególnie sprzyja żeglowaniu. Rejsy jachtem w tym właśnie okresie mają wiele zalet. Przede wszystkim są skutecznym lekarstwem na jesienną chandrę, która dopada wielu Polaków. Dlaczego? Malta to bardzo słoneczna wyspa o przyjaznym klimacie i wspaniałej atmosferze. Plusem jesiennego żeglowania na Malcie jest także niższy koszt związany z transportem oraz możliwość odpoczynku od zgiełku i tłoku. Rejsy jachtem na Malcie pod koniec roku to wspaniała alternatywa dla tych, którzy nie lubią upałów i pragną w pełni cieszyć się wiatrem w żaglach.

Rejsy jachtem oraz piesze wycieczki

Malta to świetne miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Rejsy jachtem można zatem połączyć z licznymi wędrówkami. Spacery lub marsze pośród klifów i łąk, pokrytych zielonymi kobiercami na długo zostają w pamięci. Na Macie, nawet zimą, rośliny wcale nie przechodzą w stan wegetacji. Przebywanie na wyspie bez względu na porę roku daje możliwość podziwiania ponad 1000 różnych gatunków flory oraz licznych przedstawicieli fauny (małe ssaki, jaszczurki, kameleony). Pieszym i rowerowym wycieczkom sprzyja nie tylko dobry klimat, ale i nieduże odległości oraz łagodne wzniesienia. W miejscu tym należy dodać, że maltańskie szlaki są bardzo dobrze oznaczone.

Żywe dyskusje z mieszkańcami

Malta znana jest również z bardzo przyjaznych i komunikatywnych mieszkańców. Ludność zamieszkująca wyspę niezwykle chętnie uczestniczy w rozmowach z turystami. Cechuje ją żywy temperament, dużo zatem gestykulują i zawzięcie dyskutują. Maltańczycy lubią się targować. Należy o tym pamiętać, kupując świeże owoce morza lub ryby prosto z kutra. Dla mieszkańców tego kraju niezwykle ważnym elementem życia jest kultywowanie tradycji religijnych. Do późnej jesieni niemal co weekend fajerwerki rozświetlają niebo,  obwieszczając obchody święta patrona. Liczne procesje uliczne i śpiewy uświetniają kolejne uroczystości religijne. „Niebo w gębie”, czyli maltańska kuchnia  Na uwagę zasługuje również kuchnia maltańska, która swoim klimatem w dużej mierze nawiązuje do typowych potraw śródziemnomorskich. Tradycyjne dania maltańskie przygotowuje się przede wszystkim w oparciu o świeże produkty jak owoce morza, czy warzywa. Maltańczycy są wielkimi fanami pastizzi, czyli cista francuskiego z nadzieniem twarogowym lub pastą z grochu. Mieszkańcy wysypy bardzo chętnie jadają także ryby z grilla, potrawy z królika i spaghetti. Przebywając na wyspie dobrze spróbować potrawy zwanej aljottę. To tradycyjna zupa przygotowana z przecieru pomidorowego i kawałków ryby. Nieodłącznym towarzyszem posiłków na Malcie jest wykwintne wino. Na wyspie uprawia się znane na świecie szczepy winorośli takich jak: Cabernet sauvignon, Merlot, czy Syrah.

 
-5%
dla stałych klientów
-10%
jeśli zostaniesz na drugi tydzień
  Sprawdź wszystkie rabaty!  
Czarter naszych jatów

Czytaj z nami:

Filiżanka smaku

Nasza ulubiona baza nurkowa
w Chorwacji:

Nautica safari

Wyszukiwarka rejsów morskich
Chorwacja, Grecja, Karaiby:

Rejsy Chorwacja

Newsletter

Chcesz być zawsze na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera

 

rejsy wakacyjne, czarter jachtów, bosfor rejsy