Ilustracj1.
Na ilustracji 1 pokazany jest obszar Europy, który pokrywają mapy Navionics Boating Europe. Aplikację na smartfony i tablety z systemem Android wyposażone w GPS pobieramy z Google Play z kategorii „Podróże i informacje lokalne”. Trzeba tylko pamiętać, by w ustawieniach telefonu lub tabletu zezwolić aplikacjom na wykorzystywanie informacji o położeniu. Aplikacja oferuje nam mapy wektorowe i kosztuje ok.138 zł. Po pobraniu aplikacji koniecznie należy zainstalować jeszcze mapy. Można to zrobić wchodząc do „Menu” i naciskając „Download map” (Ilustracja 2).
Ilustracja 2.
Ukaże się nam ekran obszaru, który oferuje nam aplikacja. Powiększając ekran dokonujemy wyboru interesującego nas obszaru i akceptujemy dotykając „ Download map” (ilustracja 3).
Ilustracja 3.
Podczas pobierania może pojawić się komunikat „Too large a Map” oznaczający zaznaczenie zbyt dużego obszaru. Wystarczy zmniejszyć obszar aż napis zniknie i pobrać mapy. Dla większego obszaru należy wykonać pobieranie map kilkakrotnie dla sąsiadujących ze sobą terenów. Na ilustracjach 4 i 5 widzimy jak wyglądają mapy. Możemy zwiększać lub zmniejszać skalę map naciskając (+) lub (-) w prawym górnym rogu ekranu lub rozciągając ekran. Przed rozpoczęciem użytkowania warto w ustawieniach, do których wchodzimy poprzez „Menu” określić parametry jak na ilustracji 6.
Ilustracja 4. Ilustracja 5. Ilustracja 6.
Aplikacja oferuje nam m.in.:
Naciskając „Route”, a następnie „New Route” otwieramy nową trasę. Dotykając ekranu (Ilustracja 7) wstawiamy nowe waypointy planowanej trasy. Jeśli postawimy waypoint punkt w niewłaściwym miejscu, możemy go skasować po ukazaniu się czerwonego napisu „Delete Waypoint”, który ukazuje się po dotknięciu wstawionego punktu .Waypointy możemy również przesuwać palcem w inne miejsce. Na górnej belce widoczne są informacje o odległości od poprzednio zaplanowanego waypointa, czasie pokonania trasy z uwzględnieniem określonej w ustawieniach prędkości, jachtu oraz długości całej zaplanowanej trasy. Dotykając „GO” po włączeniu GPS i rozpoczęciu rejsu otrzymujemy ślad naszej trasy. Ślad trasy uruchamia się po dotknięciu symbolu strzałki w lewym dolnym rogu ekranu. Możemy również zapisywać ślad pokonanej przez nas trasy, naciskając tylko symbol strzałki w lewym dolnym rogu ekranu (Ilustracja 8).
Ilustracja 7. Ilustracja 8. Ilustracja 9.
Informacje o pływach i prognozie siły oraz kierunku wiatru uzyskujemy, wchodząc poprzez „Menu” do opcji „Wind & Tides”. Ukazuje się nam ekran jak na ilustracji 9 z informacjami o wschodach i zachodach słońca oraz księżyca, bieżącym poziomie pływy, sile i kierunku wiatru. Aby otrzymać prognozy siły i kierunku wiatru na najbliższe 72 godziny wystarczy dotknąć ikonę kwadratu ze strzałką wiatrową. Ukaże się nam ekran z prognozą siły i kierunku wiatru dla Adriatyku. Aby uzyskać informację o pływach, dotykamy kwadrat z informacją o pływie, a następnie widzimy ekran z informacją o wysokości pływu na najbliższe 7 dni dla określonej lokalizacji.
Aby uzyskać informację o interesującym nas punkcie na mapie np. marinie, nie naciskamy tak jak w poprzedniej wersji na punkt lecz przesuwamy palcem mapę tak, by interesujący punkt znalazł się w centrum krzyża, jaki pokaże się po naciśnięciu palcem ekranu. Aby wyświetliła się np. informacja o marinie ustawiamy symbol mariny pośrodku krzyża i naciskamy znak zapytania z prawej jego strony. W tej sposób uzyskujemy informację o marinie, znakach nawigacyjnych, charakterystykach świateł, telefonie do mariny itp.
Mając dostęp do internetu możemy również oglądać zdjęcia interesujących nas marin czy zatok. Oznaczone są one na mapach ikoną małych zielonych aparatów, jak na ilustracji 5. Ustawiając symbol aparatu w środku krzyża i naciskając znak zapytania możemy wyświetlić zdjęcia z lotu ptaka zatoki Soline na Paśman, marin na Murter czy mariny Dalmacjia. Zarówno aplikacja jak i mapy są na bieżąco aktualizowane. Zaletą aplikacji jest to, że jednorazowy jej zakup pozwala na instalację na kilku urządzeniach. Sam korzystam z niej mając tablet z aplikacją, na której zapisuje się trasa w kabinie na stoliku nawigacyjnym, a w kieszeni smartfon, pokazujący pozycję w każdej dowolnej minucie. Aplikacja dostępna jest również w wersji dla urządzeń Apple.
W artykule opisałem tylko najważniejsze możliwości jakie daje nam aplikacja. Pozostałe funkcje warto odkryć samemu w trakcie nauki. Podsumowując, wspomniana aplikacja ma wiele zalet. Jedną z nich jest niezbyt wygórowana cena, kolejną - łatwość obsługi. Co prawda nie daje takich możliwości jak profesjonalne programy nawigacyjne, ale w zupełności wystarczy podczas tygodniowego rejsu na wyczarterowanym jachcie.
Janusz Kaczmarek
www.bosforrejsy.pl
BOSFOR sp. z o.o.
60-195 Poznań, ul. Fedrusa 12
tel. +48 606 278 888
REGON 301382253 \ NIP 7792371921 \ KRS 0000350645
konto PLN nr: PL 96 1160 2202 0000 0001 6146 8380
konto EUR nr: PL 51 1160 2202 0000 0002 1046 0980
Numer SWIFT: BIGBPLPW
Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki Marszałka Województwa Wielkopolskiego nr 523